prowansja

Taras w stylu prowansalskim

Styl prowansalski pozwala wyczarować niezwykle magiczny, pachnący lawendą klimat wnętrza. Czemu wiec nie przenieść go i na zewnątrz, na balkon, taras czy do ogrodu, generalnie wszędzie tam gdzie lubimy spędzać czas wolny, czy to z książką czy też w szerszym gronie przyjaciół. Latem chętnie przenosimy życie towarzyskie na zewnątrz domu. O ile nasz dom jest wizytówką naszego wnętrza, stylu i zainteresowań o tyle ogród nie zawsze jest traktowany w taki właśnie sposób a szkoda. Ogród, taras czy balkon jest w końcu przedłużeniem naszego domu, powinien być wiec stylistyczną kontynuacją wnętrza. Dziś kilka pomysłów dla zwolenników stylu prowansalskiego.Zielony kącik w stylu prowansalskim
Łatwo zaadaptować go do rodzimych warunków, ponieważ wiele łączy go ze stylem rustykalnym. Dominujące materiały, z których wykonywane są zarówno ściany,podłogi ale i meble, to obok drewna także kamień, metal i ceramika. Mimo, że kamień i metal nie kojarzą nam się tak, ale wnętrza urządzone w stylu prowansalskim są niezwykle przytulne. Bez wątpienia więc i nasza zielona oaza w stylu prowansalskim, będzie miejscem, które sprzyja wypoczynkowi i wewnętrznej harmonii. To wszystko za sprawą wykorzystania naturalnych surowców, dużej ilości roślin oraz akcentów w stylu retro.

Styl prowansalski

Cechy styluStyl prowansalski wykorzystuje i uwydatnia piękno  naturalnych materiałów. Nawierzchnia tarasu czy balkonu wykonywana jest najczęściej z kamienia,. W gorącym klimacie Prowansji,  ma to głębokie uzasadnienie. I o ile trudno byłoby zaadaptować ten element do polskich realiów klimatycznych, bo kamienne podłogi, chyba średnio sprawdzają się u nas zimą, jednak w ciepłym letnim słońcu kamienie sprawdzą się znakomicie. Poza tym doskonale korespondować będą z roślinnością.

Charakterystyczne dla stylu prowansalskiego są często postarzane, bielone lub woskowane meble. Nie zawsze są to egzemplarze naprawdę stare ale powinny być utrzymane w stylistyce retro.  Pasują tu też meble wykonane  z kutego, finezyjnie wyginanego i zdobionego żelaza . Mają sprawiać wrażenie pamiątek po przodkach. Ulubionym moim meblem prowansalskim jest kredens, którego półki zastawia się piękną ceramiką lub fajansem. Nie bójmy się łączyć całości z dodatkami z patynowanego metalu,  świecznikami, moździerzami, wiadrami, sztućcami  i innymi drobiazgami budującymi całość klimatu.Bez trudu w sklepach ze starociami dostaniemy stare przedwojenne kredensy, które możemy kupić za naprawdę niewielkie pieniądze. Po niewielkiej renowacji staną się idealnym miejsce na wystawkę dla kwiatów, świeczników i innych ozdobnych drobiazgów.

Nie bójmy się zaadaptować na użytek tej kompozycji  starych metalowych szafek. Zgodną ze stylem ozdobą są tu, charakterystyczne fronty w postaci małej, materiałowej zasłony, wykonanej najczęściej z kolorowego kretonu. Na balkonie w stylu prowansalskim nie może zabraknąć roślin, charakterystycznych dla tego regionu Francji. Posadźmy tu oczywiście lawendę, rozmaite zioła, takie jak rozmaryn, które powinny rosnąć w donicach lub zdobić miejsce w postaci suszonych pęków. Bukiety z suszu, oraz niektóre warzywa, jak na przykład czosnek, tworzą elementy dekoracyjne wieszane na meblach lub przy suficie. Dodatki tekstylne wykonane są z bawełny, lnu oraz juty, częstymi motywami dekoracyjnymi są rośliny, kratki oraz paski. Kolorystyka oparta jest  na bieli i naturalnych kolorach poszerzonych o fiolet, błękit, zieleń i żółcień – czyli barwy prowansalskich pól i łąk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.