wnętrze industrialne

Styl industrialny w Twoim domu.

Po pierwsze jest niebanalny i sprawia wrażenie jakby otaczały nas przedmioty wyciągnięte ze starego garażu. Jest to połączenie surowego minimalizmu i chłodnej elegancji.

Najczęściej spotykany w poprzemysłowych loftach i dużych apartamentach.

Chłodny, maksymalnie prosty i bardzo odważny.

Historia stylu industrialnego sięga lat ’50 XX wieku, kiedy to w USA szalała recesja, co skutkowało pojawieniem się ogromnej liczby wolnych pomieszczeń opuszczonych przez domy towarowe, magazyny itp. Na początku korzystali z nich artyści wykorzystując fabryki na swoje lokale. Znosili swoje meble, dodatki. Wkrótce to zjawisko przekształciło się w modę, która przeniosła się do europejskich miast.

W Polsce lofty zaczęły pojawiać się pod koniec lat ’90. Dziś są symbolem ekskluzywności, nietypowego gustu, a nawet symbolem artyzmu.

Styl industrialny można wprowadzić do każdego pomieszczenia, do starych jak i nowych mieszkań. Wnętrze stylu industrialnego jednak ma swoją główną cechę, którą jest przestrzeń. Należy zatem ograniczyć ilośc mebli oraz unikać przesadnych dodatków.

Styl industrialny to przede wszystkim paleta bieli i szarości, które optycznie powiększają przestrzeń i wprowadzają chłód i wrażenie neutralności. Nie bój się odcieni przybrudzonych czy pozostałości w starych mieszkaniach takich jak odkryte rury, drewniane belki czy stara cegła. W tym stylu dominuje beton, stal i stare drewno. Możesz wprowadzić dodatki kolorystyczne w odcieniach czerwieni, turkusu, żółtego czy seledynowego, ale pamiętaj, żeby nie przesadzić.

Wybierz tylko kilka przedmiotów o wyraźniejszym charakterze i ciekawej historii. Może to być stara maszyna, stolik wykonany z nietypowych elemenów lub kolorowe siedzisko wykonane ze starej skrzyni.

W industrialnym wnętrzu idealnie będą pasowały stal i szkło.

Na podłodze zastosuj parkiet ze starego drewna lub imitujący takie drewno, szary gres o jak największym rozmiarze płyty lub szlifowany beton.

Ważna jest również duża ilość światła. Najlepiej jeśli okna są całkiem odkryte bez zbędnych firan. Aby rozjaśnić i jeszcze bardziej powiększych przestrzeń warto zastosować duże tafle lustra. Oświetlenie dobierz w charakterze przemysłowym, najlepiej w stalowych oprawach lub w kolorze czarnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.