wnętrze apartamentu

Nowy układ funkcjonalny wnętrza

Funkcjonalność, jaką gwarantują kuchnie otwarte skłania do myśli o remoncie, który pozwoliłby raz na zawsze pozbyć się „laboratoryjnej” klitki-celi, w której osoba zaangażowana przy garnkach tkwi odizolowana od reszty rodziny. Jeśli istnieje możliwość otwarcia kuchni na pokój dzienny, warto rozważyć to rozwiązanie.

Oprócz oczywistych zalet, do których należy możliwość przebywania z rodziną i poszerzenie oraz doświetlenie przestrzeni, ma ono kilka minusów: wraz usunięciem ściany łączącej pokój i dawną „kuchnię-klitkę” często zdecydowanie zmniejsza się powierzchnia, która dotąd mogła służyć do przygotowywania posiłków lub przechowywania naczyń.

W takiej sytuacji niektórzy rozważają nie tyle usunięcie całej ściany, ile wybicie obszernego „barowego” otworu po bokach którego w części kuchennej można zachować część przydatnych szafek i innych mebli wykorzystywanych podczas kucharzenia. Otwór taki opatrzyć można specjalną zasłoną, która w określonych przypadkach (hałas, zapachy itp.) będzie oddzielać kuchnię od pokoju.

Rozwiązaniem pośrednim, które umożliwi zasłonięcie stojących szafek i blatów kuchennych są fragmenty pionowych ścianek i niewysokich murków pomiędzy kuchnią i pokojem, a także stół lub barek. Ultranowoczesnym i coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest też wolnostojąca wyspa zawierająca urządzenia i udogodnienia kuchenne takie jak np. wysuwany blat stołu, zmywarkę i szuflady.

Planując remont mieszkania pod kątem zmiany jego układu należy kierować się przede wszystkim rozsądkiem i znajomością zwyczajów domowników. Te cechy pozwolą zdecydować o połączeniu – lub właśnie rozdzieleniu – łazienki i toalety, scaleniu dwóch wąskich pokoi, organizacji garderoby pod schodami, umeblowaniu szczególnie obszernego korytarza i tym podobnych zmianach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.