modne wnętrza

Modne wnętrza – Aranżacja wnętrz

Salon, można powiedzieć, jest strategicznym miejscem domu. To reprezentacyjna cześć każdego domowego wnętrza, którą gospodarze chwalą się przed odwiedzającymi. Dlatego urządzenie salonu czy też tzw. dużego pokoju pełniącego salonowa rolę nastręcza tyle kłopotów. Każda pani domu chciałby móc pogodzić w salonie dwie rzeczy: modny, estetyczny wygląd i wygodę. Goście i domownicy powinni czuć się w salonie swobodnie. To wnętrze ma nie tylko wyglądać, ale pełnić rolę relaksującą. Jak to zrobić, by wilk był syty i owca cała? To oczywiście jest możliwe.Podstawą jest dobry projekt wnętrza.

Przestrzeń salonów w nowobudowanych domach pozwala projektantowi rozwinąć skrzydła. Zmieści się tu i wygodna bardzo duża sofa i kilka foteli wraz z małymi podręcznymi stolikami kawowymi oraz niezbędne meble skrzyniowe mieszczące sprzęt RTV i Hi-Fi. W dużym salonie na pewno będzie wygodnie. A ładnie? Owszem. Najpierw właściciele muszą zdecydować się jaki styl wolą: super nowoczesny czy klasyczny? A może pośredni, coś z przeszłości i przyszłości zarazem? Czasem, jeśli nie wiemy co tak naprawdę nam się podoba, łatwiej jest zrobić listę tego, czego z pewnością stuprocentową nie lubimy. Z taką podstawową listą nielubianych rzeczy i kolorów udajemy się do pracowni projektowej i zaznajamiamy wybranego projektanta z naszymi preferencjami. Dobrze jest poświęcić chwilę i przejrzeć w Internecie strony z przykładowymi aranżacjami wnętrz oraz strony producentów mebli. Projektant łatwiej zrozumie co mamy na myśli mówiąc np. że lubimy styl nowoczesny, bo nie zawsze pod jednym słowem rozumie się to samo.Aranżacja salonu to nie tylko wybór sprzętów i mebli oraz ich umiejscowienie. Niebagatelną role odgrywa tu kolor ścian i światło.

Jeśli wnętrze jest dobrze oświetlone światłem naturalnym – duże okna od strony południowej – to można śmiało wykorzystać do pomalowania ścian kolory ciemne, nasycone – czekoladowy, brązowy, ciemnozielony, oliwkowy. Barwy te absorbują światło, więc w pomieszczeniach małych ze światłem od północy stworzyłyby atmosferę rodzinnego grobowca, podczas gdy w południowym pomieszczeniu nabiorą zupełnie innego wydźwięku, lekko zmniejszą wnętrze i nadadzą mu wrażenie przytulności. Dla odważnych do wykorzystania jest kolor czerwony – od ostrej czerwieni młodej papryki po czerwienie terrakoty. Pamiętać jednak należy, ze barwa ta pobudza, więc wnętrze utrzymane w tej kolorystyce nie sprzyjać będzie wyciszeniu.A co ze światłem sztucznym? Do lamusa można odłożyć  jedno, centralne sufitowe światło żyrandola.  Tworząc nastrojowe wnętrze wręcz obowiązkowo musimy pomyśleć o kilku,  jeśli nie kilkunastu punktach światła. Małe lampki stołowe, lampy stojące, kinkiety, podświetlane półki i witryny stworzą niepowtarzalny nastrój salonowego wieczoru. Nie zapominajmy o kominku, który pasuje do każdego wnętrza, a jego światło jest nie do przecenienia.Co na podłogę?

Może… nic! Piękna, zadbana drewniana podłoga zrobi na każdym wrażenie. Ale jeśli ktoś przyzwyczajony jest do dywanów lub chciałby nadać wnętrzu typowo przytulnym rodzinny charakter może na podłodze rozłożyć dywan. Może nie koniecznie jeden ogromy a kilka mniejszych? No i wzór… do nowoczesnego wnętrza nijak nie pasują arabskie wygibasy…Z czego na pewno należy w salonie zrezygnować? Z wykładziny dywanowej przykrywającej całe wnętrze. To rozwiązanie ma racje bytu w sypialni i pokoju dziecięcym. Nie zapominajmy o ścianach salonu. Nie zastawiajmy ich meblościankami a i z półkami bądźmy oszczędni. Salon to przecież nie przechowalnia, a przestrzeń wypoczynkowa i estetyczna. Czas na sztukę! Może niekoniecznie prze wielki „S”, ale obrazy – koniecznie oryginały – mniej znanych twórców mogą okazać się nieocenioną ozdobą. Zapomnijmy o reprodukcjach i wielkoformatowych zdjęciach kupowanych w hipermarketach typu IKEA. Są w złym guście… tym bardziej, że produkowane masowo na pewno wiszą już w tysiącu mieszkań.Podstawą dobrze urządzonego salonu jest oryginalność. Prócz tego oczywiście jakość materiałów z jakiego wykonane są wszystkie meble i sprzęty w salonie.  Co jest zawsze modne? Materiały szlachetne, naturalne jak skóra, len, bawełna, lite drewno, szkło. Salon ekskluzywny to miejsce, w którym nie powinno znaleźć się nic kiczowatego plastikowego, udającego coś, czym nie jest. Zapomnijmy o wyrobach skóropodobnych i drewnopodobnych. Są tak samo w złym guście jak wrób czekoladopodobny.A mały salonik w mieszkaniu M4? Też może być piękny! To tylko kwestia dobrego projektu i umiejętnego wykorzystania przestrzeni. Cóż z fortepianu trzeba będzie zrezygnować, ale piękną akwarelę na ścianie powiesić można. Złotą zasadą aranżacji wnętrz jest – lepiej mniej niż więcej, czyli – nie zagracić pomieszczenia! Nie można mieć wszystkiego, ale to co stanie w salonie musi bezwzględnie tworzyć harmonijną całość. I pod względem stylu, i pod względem koloru, i co równie ważne, po względem jakości! Skórzany wypoczynek a meble z dykty? Nigdy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.