fundamenty materialy

Materiały na fundamenty

Ściany fundamentowe oraz piwniczne stanowią podporę całego budynku.

Materiał, z którego wykonamy ściany piwniczne i fundamentowe musi być wysoce wytrzymały, jak również nie ulegać wpływom takim jak mróz czy wilgoć. Ich trwałość, nośność, jak również sztywność przełożą się na stabilność, a co za tym idzie, na bezpieczność domu jednorodzinnego.

Ściany fundamentowe oraz piwniczne stanowią podporę całego budynku. Z racji lokacji w gruncie są szczególnie narażone na działanie wody gruntowej, wilgoci, a także zamarzania oraz odmarzania ziemi.

Do budowy ścian piwnicznych używało się powszechnie betonu monolitycznego lub też betonowych bloczków, aczkolwiek materiały te są podatne na kapilarne podciąganie wody z gruntu. Dzisiaj mianem lepszego materiału cieszą się wapienno-piaskowe bloki, które charakteryzują się paroprzepuszcalnością, jak również mrozoodpornością. Do ich zalet należy także zdolność utrzymania w pomieszczeniach wilgotności na poziomie 40-60%, który uchodzi za najkorzystniejszy. Są one wykonywane bez zastosowania jakichkolwiek materiałów pochodzenia organicznego, co obok bakteriobójczych właściwości wapna, stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed rozwojem mikroorganizmów.

Fundamenty wykonuje się pod wszystkimi ścianami nośnymi, a także kominami, słupami, a niekiedy nawet w obszarze oparcia schodów. Najpopularniejszym rozwiązaniem w kwestii fundamentu domu jednorodzinnego jest ten, który składa się z lawy oraz ścian, które stanowią zarazem ściany piwnic w podpiwniczonych budynkach.

Ławy fundamentowe wykonuje się zazwyczaj z betonu. Ławy żelbetonowe są rzadziej spotykane w konstrukcjach domów jednorodzinnych. Ścianki wykopów wykonywane w sypkich gruntach zabezpiecza się deskami, które zapobiegają osypywaniu się ziemi. Natomiast w gruntach spoistych ławy betonuje się w gruncie, bez zastosowania dodatkowych zabezpieczeń. Jednak przed wypełnieniem wykopu betonem, układa się w nimi zbrojenie składające się z czterech podłużnych stalowych prętów. Są one połączone za pomocą strzemion, a ich średnica zazwyczaj wynosi 12 mm. Beton należy dokładnie zagęści oraz wypoziomować na górnej powierzchni – dzięki temu ustawianie ścian fundamentowych czy pierwszej warstwy bloczków ściennych będzie znacznie łatwiejsze.

Świeży beton wymaga dbałości – nie możemy dopuścić do jego szybkiego wysychania, gdyż mogłoby to doprowadzić do naruszenia ściany. Dlatego też podczas upałów należy go zwilżać wodą.

Ściany fundamentowe, tak jak ławy, można wykonać z betonu. Jednak lepiej do tego się nadają wapienno-piaskowe bloki, które najlepiej połączyć warstwą cementową, wypełniając pionowe i poziome spoiny. Do ocieplenia ścian stosuje się takie materiały, jak polistyren ekstrudowany oraz styropian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.