wnętrze małej łazienki

Mała łazienka – jak urządzić?

Mała łazienka to wyzwanie i wymaga dobrego projektu. Sztuką jest umieścić wszystko tak, aby wygodnie funkcjonować. Doradzę na co zwrócic uwagę wyposażając i urządzając małą łazienkę. Podpowiem z czego zrezygnować a co wymaga odpowiedniego przemyślenia.

Oglądając portale internetowe, projekty łazienek, czasopisma wnętrzarskie trafiamy na wnętrza, których rozmiar daje spore pole do popisu. Salony kąpielowe, łazienki o wymiarach, gdzie zmieści się wolnostojąca wanna i dwumetrowa kabina prysznicowa. Kiedy szukam rozwiązań dla naszych małych, blokowych łazienek okazuje się, że podpowiedzi jest znacznie mniej.

Podczas projektowania musimy pamiętać o wszystkich funkcjach jakie ma spełnić łazienka. Ograniczeniem w urządzeniu nie wielkiej łazienki jest jej kszałt oraz miejsca, w których znajdują się przyłącza. Najważniejsze i niezbędne elementy to WC-kompakt, umywalka, wanna lub prysznic. Jeśli znajdzie się w niej jeszcze miejsce to możemy umieścić pralkę, bidet i meble łazienkowe.

Musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań dotyczących naszych przyzwyczajeń. Czy częściej bierzemy szybką kąpiel pod prysznicem czy wolimy poleżeć w wannie? Czy w mieszkaniu znajdzie się miejsce na pralkę np. mamy dodatkowy schowek/garderobę lub w szafie w przedpokoju. Jak dużo mamy kosmetyków – czy chcemy wszystkie przechowywać w łazience czy np. część w sypialni. Czy będziemy przechowywać ręczniki i środki czystości w meblach łazienkowych czy w szafie w przedpokoju lub sypialni?

Decydując się na zakup armatury, pralki i mebli musimy skupić się na wymiarach. Umywalka nie musi być duża. Pralka również może mieć mniejsze wymiary i pewnie będzie wygodniejsza z ładowaniem prania od góry. Do wymiarów każdego z urządzeń musimy obliczyć ile zostanie miejsca na dojście do skorzystania z nich.

Małą łazienkę warto optycznie powiększyć dużym lustrem. Wybierzmy jasną glazurę i elementy błyszczące. Nie warto decydować się na duży rozmiar kafli czy mocne wzory. Zbytnio zdominują małą przestrzeń.

Zaprojektowanie i urządzenie małej łazienki bywa nie lada wyzwaniem, jednak jeśli odpowiednio dobierzemy i ustawimy wszystkie elementy małe wnętrze można stać się bardzo przyjemne i funkcjonalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.