wnętrze pokoju dziecka malowanie

Jak przygotować ściany do malowania?

Dekoracja wnętrz stanowi o charakterze naszego mieszkania. Co jednak, gdy po jakimś czasie nasze domy jednorodzinne wymagają remontu a po zdjęciu ślubnej fotografii ze ściany pozostaje nieestetyczna dziura? Malowanie ścian to praca, którą sami chętnie wykonujemy w domu, niezależnie czy odnawiamy wysłużone mieszkanie, czy wykańczamy zupełnie nowe projekty domów. W obu przypadkach powinniśmy skupić się przede wszystkim na przygotowaniu podłoża. Eksperci twierdzą, że malowanie wnętrz w 80% to właśnie prace przygotowawcze, a w pozostałych nakładanie farby.

Często po zdjęciu dekoracji, obrazów, luster czy półek nasze ściany mają dziury, które przed malowaniem koniecznie należy zatuszować.

Jeżeli odnawiamy mieszkanie czy dom, w pierwszej kolejności należy sprawdzić jakość starej powłoki farby. W tym celu naklejamy na ścianę taśmę malarską o długości ok. 15 cm i energicznym ruchem zrywamy ją ze ściany. Jeżeli na kleju pozostały resztki starej farby, oznacza to, że jej przyczepność nie jest odpowiednia i należy ją usunąć.

Jak przygotować ściany do malowania? Usuwanie starej farby

Warstwę starej farby usuwamy mechanicznie, namaczając ścianę i raz po razie szpachelką zeskrobując lekko powłokę. Jeżeli idzie to nam opornie, można użyć specjalnych preparatów ułatwiających schodzenie farby.Maskowanie ubytków

Gdy ściana jest już pozbawiona farby, musimy wyrównać powierzchnię. Przedtem jednak należy wypełnić wszelkie ubytki po hakach czy gwoździach, lub rysy, które pozostawiła po sobie szpachelka. Wykorzystujemy do tego białą masę szpachlową, która dzięki swojej elastycznej konsystencji łatwo się nakłada i dokładnie wypełnia szpary.

Po wyschnięciu szpachli, co trwa od kilku do kilkunastu godzin, w zależności od grubości warstwy, musimy wygładzić powierzchnię za pomocą drobnego papieru ściernego. Po oczyszczeniu ściany z pyłu, gruntujemy powierzchnię.Gruntowanie ścian

Gruntowanie ścian umożliwia osiągnięcie wymarzonego efektu: gładkiej ściany z trwałą nie łuszczącą się farbą o jednolitej barwie. Pamiętajmy, by dokładnie zagruntować szpachlowane miejsca. Szpachla zawiera gips, który jest wysoce chłonny, dlatego bez gruntu kolor na tym fragmencie może znacznie różnić się od pozostałej barwy ściany.

Jeżeli nasze projekty domów przewidują kuchnie i łazienkę, w której nie ma na całej powierzchni płytek ceramicznych, musimy pamiętać o zastosowaniu specjalistycznych farb do malowania właśnie takich pomieszczeń narażonych na wysoki poziom wilgoci. Farby „Kuchnia – łazienka” są trwałe i odporne na brud i kurz, a plamy można zmyć ciepłą wodą z mydłem, bez obawy, że usunie się również farbę.Malowanie sufitu

Malowanie pomieszczeń zawsze zaczynamy od sufitów. Aby uzyskać jednolitą barwę bez śladów wałka, należy malować polami 1 m na 1 m. Pierwszą warstwę farby nakładamy równolegle do ściany, na której znajduje się okno, przez które przedostaje się najwięcej światła. Po wyschnięciu, drugą warstwę nakładamy prostopadle do tej ściany.

Utrudnieniem są kąty, łączenia ścian i sufitów, szczególnie takie, jakie mają projekty domów z poddaszem. Skosy na poddaszu raczej należy malować małym pędzelkiem, dokładnie i starannie, w prostopadłościennych pokojach możemy już użyć wałka ze specjalną nakładką do odcinania w narożach.Malowanie ścian

Ściany malujemy poruszając wałkiem w kształcie litery V, pamiętając, by nie zaczynać od dołu ani o góry. Najlepiej pierwszy dotyk wałka usytuować na środku ściany i rozprowadzać go w pozostałych kierunkach. To da nam pewność, że przy suficie czy podłodze nie zostaną zaschnięte zgrubienia farby.

Plany domów rzadko ostatnio przewidują malowanie ścian w jednym kolorze. Jeżeli chcemy oddzielić jeden fragment ściany od drugiego czy też zrobić wyraźną granicę między ścianą a sufitem, używamy do tego taśmy malarskiej. Pamiętać musimy jednak, by zawsze zaraz po zamalowaniu powierzchni zerwać taśmę, w przeciwnym razie zaschnie ona razem z farbą i usuniemy ją razem z częścią powłoki.

Bez względu na to, czy wykańczamy mieszkania czy nowe domy jednorodzinne, musimy robić to dokładnie i bez pośpiechu. Wszystkie odstępy między czynnościami, dotyczące najczęściej wysychania kolejnych warstw gruntu i farby, należy przetrzymać zgodne ze wskazówkami producenta. Co nagle, to po diable mówi stare powiedzenie. Jeżeli podłoże nie będzie wystarczające zabezpieczone, a farba sucha i gotowa na kolejne warstwy, ściany i sufity już wkrótce będą wymagać uciążliwych poprawek, a może nawet kolejnego gruntownego remontu. Chcemy przechodzić przez to jeszcze raz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.