orentalne wnętrze

Jak może wyglądać aranżacja wnętrz w stylu orientalnym?

Choć styl orientalny kojarzy się automatycznie z Japonią i jej minimalizmem, można w nim znaleźć również wpływy stylu kolonialnego oraz różne motywy etniczne. Najsilniej jednak akcentują się tu wpływy wschodnie, które najpiękniej wyrażają się w bogatej (lecz nie krzykliwej) kolorystyce orientalnych wnętrz. Tu najciekawsze efekty pozwala osiągnąć połączenie naturalnych kolorów z bardziej żywymi barwami. Wyraziste barwy to specjalność aranżacji inspirowanej kulturą Chin, która stanowi przeciwieństwo harmonijności i lekkości wnętrz japońskich. Z tych chińskich akcentów kolorystycznych ciekawie prezentują się m.in. „dojrzała wiśnia” oraz „złoty kłos”. Styl orientalny rzadko korzysta z koloru białego, który w niektórych kulturach (np. chińskiej) jest kolorem żałoby. Popularnym kolorem, chętnie stosowanym w orientalnych wnętrzach jest barwa kojarzona ze szczęściem, czyli czerwień. Na ścianach miłym akcentem, podkreślającym charakter wnętrza, są orientalne wzory, japońskie czy chińskie wachlarze oraz obrazki nawiązujące tematyką do stylu wnętrza.

Projektowanie wnętrz inspirowanych kulturą i tradycją orientu stawia przede wszystkim zachowanie ładu i harmonii, jednak wyjątkiem jest styl orientalny wzorowany na sztuce Indii. Ten styl jest najbardziej baśniowy i swobodny, zaś orientalne elementy można umieszczać w takim wnętrzu wedle własnego uznania.
Meble, które stosowane są w orientalnych wnętrzach to z jednej strony proste i nieco ascetyczne meble wzorowane na meblach japońskich oraz drewniane mebelki inspirowane sztuką indyjską o fantastycznych kształtach, których fronty pokryte są błyszczącym lakierem. Całość świetnie mogą uzupełnić orientalne figurki oraz parawany ozdobione motywami popularnymi w Chinach i Japonii. Warto pamiętać również o naturalnych, roślinnych dekoracjach. Popularne drzewka bonsai to najlepsze rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.