dom z bali

Domy z bali a osiadanie

Bale przeznaczone do budowy domów wykonuje się z drewna sosnowego, jodłowego, lub tez świerkowego.

Bale przeznaczone do budowy domów wykonuje się z drewna sosnowego, jodłowego, lub tez świerkowego. Zastosowanie tutaj znajduje zarówno suche jak i mokre – zwane również zielonym – drewno.

Warto wiedzieć, iż zbyt długo schnące drewno może pęknąć. Aczkolwiek nie należy się tym zbytnio przejmować – to powszechnie znane zjawisko. Wyjątkiem tu jest jedynie materiał przeznaczony na belki na strop – musi on być doskonale zachowany.

Wilgotność drewna przeznaczonego na wykonanie bali suchych nie przekracza 19%. Drewno takie uzyskuje się poprzez suszenie komorowe lub sezonowanie. Suszenie komorowe pozwala na przyspieszenie procesu suszenia, a także eliminację zarodników larw owadów i grzybów. Jest to wielką zaletą tego sposobu, gdyż zachowane zarodniki mogą zaszkodzić w przyszłości konstrukcji domu. Wykonane z suchych bali domy nie osiadają, drewno również nie pęka pod wpływem procesu wysychania.

Mokre, tzw. zielone bale posiadają wilgotność przekraczającą 19%. Budowanie z nich domów przysparza więcej kłopotów – wysychanie drewna powoduje osiadanie się domu, którego wartość może wynieść nawet 6% – jest to bardzo dużo.

Schnięcie drewna może także objawiać się spękaniami, które biegną wzdłuż włókien – przy ich znacznej ilości oraz rozmiarach, mogą mieć wpływ na konstrukcję budowli, jak równiej na jej izolacyjność termiczną. W celu zapobiegnięcia temu zjawisku wykonuje się tzw. nacięcia kontrolowane, które zmniejszają wewnętrzne naprężenie bali.Osiadanie domu

Osiadanie domu może trwać nawet dwa lata. Podczas tego procesu elementy, które nie osiadają, mogą ulec zniszczeniu. Aczkolwiek można temu zaradzić

Drzwi oraz okna mocuje się we wpuszczonych swobodnie w ściany z bali ramach ościeżnicowych. Nie są one mocowane na stałe, dzięki czemu pozwalają na swobodne osiadanie domu. Elementy maskujące tę przestrzeń, na które składają się drewniane listwy lub blacharskie obróbki, mogą być umocowane do ościeżnicy otworu lub bala – nigdy jednocześnie, gdyż mogłoby to doprowadzić do zniszczeń drzwi i okien.Minimalizacja ryzyka zniszczeń

Wnętrze domu z bali dzieli się lekkimi ścianami działowymi – szkieletowymi. Ruszt należy wyposażyć w długie otwory o długości nie mniejszej jak przewidywane osiadanie budynku – pozwoli to na swobodne przemieszczanie śrub w bali.

Komin buduje się na oddzielnym fundamencie. Nie jest on trwale połączony z żadnym elementem dachu. Ku większej szczelności, wokół komina wykonuje się dwie niezależne obróbki – jedna okala komin i jest połączona z dachem, druga nie jest z nim połączona, chroni jedynie tą pierwszą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.