Dom z piwnicą czy bez?

Podpiwniczenie domu jest dobrą opcją dla posiadaczy małych działek

Podczas wyboru projektu domu musimy podjąć decyzję co do tego, czy ma to być dom z piwnica czy bez. W większości spotykane dzisiaj w katalogach gotowe projekty domów nie uwzględniają podpiwniczenia, aczkolwiek nie jest żadnym problemem przeprojektowanie upatrzonego przez nas projektu na dom z piwnicą.

Jednakże wpierw musimy się dokładnie zastanowić, czy piwnica będzie nam potrzebna, czy rzeczywiście będziemy ją użytkować? Jest to istotne, gdyż podpiwniczenie budynku ma swoje zalety, jak również i wady.

Wykonanie podpiwniczenia wiąże się z wyższymi kosztami budowy domu. Zwyczajowo piwnica służy do przechowywania w niej opału. Jednak przy dzisiejszych rozwiązaniach na przechowywanie opału można wyznaczyć niewielkie pomieszczenie gospodarcze, które znajdzie się na poziomie parteru.

Z drugiej strony piwnica nie musi służyć wyłącznie przechowywaniu w niej opału – można ją zaadaptować na wnętrze o innej funkcji. Możemy jej np. powierzyć funkcję lamusa, w którym będziemy gromadzić niepotrzebne nam urządzenia, sprzęty oraz meble, których nie będziemy chcieli się pozbywać. Innym pomysłem jest ulokowanie w piwnicy dodatkowego pokoju, który przeznaczymy na warsztat, siłownię, pralnię czy nawet studio muzyczne.

Podpiwniczenie domu jest dobrą opcją dla posiadaczy małych działek – piwnica wtedy pozwoli nam na uzyskanie dodatkowej powierzchni, którą wykorzystamy chociażby na garaż czy inne pomieszczenie gospodarcze. Jednak decydując się na garaż w piwnicy, musimy także wziąć pod uwagę takie aspekty jak zjazd do niego czy zabezpieczenie przez zalaniem. Natomiast jeżeli grunt naszej działki cechuje się wysokim poziomem wód gruntowych, lepiej zrezygnować z budowy garażu, gdyż musielibyśmy wtedy wykonać specjalna izolację przeciwwodną, a jej koszty są bardzo wysokie.

Istnieją także projekty domów, które zakładają częściowe tylko podpiwniczenie. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż wiąże się to z wyższymi kosztami wykonania, a także może przysporzyć wielu problemów w trakcie budowy przy wykonaniu izolacji, ocieplenia czy ławy fundamentowej.

Decydując się na piwnice należy także uwzględnić cenę wykonania stropu na nią, schodów, ścian oraz wykopów, jak również izolacji przeciwwilgociowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.