feng-shui-wnetrze

Dobre i złe feng shui

Starożytna praktyka feng shui pozwala na harmonijną aranżację przestrzeni. Praktyka ta opiera się na założeniu, że mieszkanie jest nie tylko lustrem swojego właściciela, ale i miejscem, które może wpływać na jego samopoczucie i życiową pomyślność.

Mądrość feng shui, głosi, że to człowiek powinien tworzyć swoje mieszkanie, a nie odwrotnie. Warto wiedzieć, że tak popularne „magiczne artefakty” jak rozpropagowane przez miłośników feng shui wietrzne dzwonki, kryształy i czerwone świece mają znaczenie o wiele mniejsze od bardziej ogólnych zasad kreowania przestrzeni mieszkalnej, której właściciele chcą zminimalizować „złe feng shui”.

Na pewno nie uda się to tym wszystkim, którzy powstrzymują się przed sprzątaniem. Sterty przedmiotów, którym nikt nigdy nie przydzielił konkretnego miejsca przechowywania nie tylko źle wyglądają, ale także „przytłaczają” tak psychicznie, jak i fizycznie.

Znawcy tematu tłumaczą to faktem, iż wokół takich składowisk życiodajna energia chi napotyka blokady, które spowalniają jej przepływ. Także mieszanie określonych funkcji pomieszczeń, funkcji które już z gruntu się wykluczają, może przyprawić o stres i przygnębienie.

Może je odczuć osoba, która w tej samej części domu śpi i pracuje. Symbolem życiowych przeszkód i ograniczeń są wszelkie gromadzone w mieszkaniu niepotrzebne rzeczy, które przecież „mogą się jeszcze kiedyś przydać”. Wbrew mądrościom lansowanych przez wielu Polaków starszego pokolenia, przedmiotów takich należy się pozbyć, albo przynajmniej umieścić je w dobrze zorganizowanym magazynie, w specjalnej – również odpowiednio zaplanowanej – zamkniętej szafie.

Elementem „dobrego feng shui” mogą okazać się ozdobione obrazami lub tapetą ściany – puste robią smutne wrażenie i symbolizują niezagospodarowaną przestrzeń, „pustkę w głowie”. Żelazną zasadą, o której przypominają znawcy feng shui jest opuszczanie klapy od toalety, kiedy nikt jej nie używa.

Co ciekawe, zabieg ten ma zminimalizować niepotrzebny… odpływ gotówki. Podobną wymowę ma dbałość o krany – jeżeli ciekną, symbolizują „wyciekanie” pieniędzy. Ponadto, według fang shui warto myć okna, bo to zapewni uznanie innych (szczególnie wścibskich sąsiadek!) i pasjami gotować (co ma zapewnić bliskość żywiołu ognia i przypływ energii). Natomiast przechowywanie suchych kwiatów to gwarancja życiowego zastoju i złego samopoczucia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.