ozdoby okien

Dekoracje okienne – funkcjonalne okno

Dekorowanie okien to dziś sztuka. Powstają kolejne firmy usługowe, które zajmują się doborem i wykonaniem fantazyjnej dekoracji.

Ale domy jednorodzinne nie tak jak  domy modułowe  wymagają wiele od okien, nie wystarczy, że są czyste i pięknie ozdobione. Okna pełnią różne funkcje i dekoracja okienna nie powinna im ograniczać „wykonywania zadań”.

Rozmieszczenie okien w domu może świadczyć o energooszczędnym charakterze, jaki mają wybrane projekty domów. Otóż jeżeli okna w salonie skierowane są na stronę południową, mają duży rozmiar – np. przeszklone ściany czy duże okna tarasowe, to możemy być pewni, że architekt tworząc projekt domu kierował się zasadą energooszczędności. Pomieszczenie, w którym spędzamy najdłuższą część dnia powinno być bowiem dodatkowo dogrzane i doświetlone przez promienie słoneczne. Na stronie południowej słońce występuje najdłużej, toteż tam właśnie powinno być zaplanowane takie pomieszczenie reprezentacyjne.

Dekoracje okienne – funkcjonalne okno

W tym przypadku nie możemy pozwolić sobie na ciężkie, ciemne kotary, które nie dopuszczą cennej a bezpłatnej energii do wnętrza. Czy nadal modne są zasłony? W salonie możemy zastosować delikatne firany z organzy lub tiulu, fachowo upięte na górze, nie ograniczające dostępu do okna. Oczywiście, jeżeli podczas oglądania filmu wpadające słońce przeszkadza nam, warto pomyśleć o roletach wewnętrznych, które skutecznie przyciemnią pomieszczenie. Na rynku jest tak duża oferta rolet, że aranżacja wnętrza każdego salonu może być wzbogacona o pasującą roletę. Pamiętajmy również, że jeżeli wybierzemy rolety zaciemniające, to ochronią one pokój przed słońcem nawet jeśli ich barwa jest biała czy beżowa! Rolety transparentne natomiast wpuszczą promienie słoneczne nawet jeśli będą wykonane z czarnego materiału.

Kuchnia to pomieszczenie, które bardziej liberalnie może pozwolić sobie na dekorowanie okna. Projekty domów przewidują umiejscowienie kuchni w północnej części domu, gdyż i tak jest w niej ciepło (poprzez gotowanie, zmywanie itp.). Domy jednorodzinne mają tę przewagę nad małymi mieszkaniami w blokach, że nawet mała kuchnia najczęściej posiada okno. Ze względu na charakter wystroju wnętrz, możemy tu pokusić się o klasyczne kwiatowe wzornictwo lub zimne, jednobarwne kolory, nawiązujące do tak ostatnio modnego minimalistycznego stylu.

Żaluzje, rolety, firany i zasłony

Kolorowe zasłonki, zazdrostki mogą pięknie komponować się chociażby z serwetą na stole wykonaną z tego samego materiału lub sukienkami na krzesła, którymi można dodatkowo ozdobić jadalnię.Projekty domów przewidują często sypialnię na poddaszu. To wyjątkowo funkcjonalne rozwiązanie, oddzielające kondygnacją strefę dzienną od nocnej. Okna w sypialni powinny być skierowane na wschód. To pozwoli nam korzystać z promieni słonecznych podczas porannej toalety i ubierania się, wstawanie ze słońcem również ma swoje zalety. Jeżeli jednak lubimy dłużej pospać, np. w weekend, warto zamontować rolety zewnętrzne. Ich automatyczne sterowanie pozwoli nam powitać słoneczny dzień bez wstawania z łóżka. Konstrukcja ta również zapewni izolację pomieszczenia od wiatru i chłodu, a ciepłu we wnętrzu nie pozwoli zeń uciec. Sypialnia bowiem nie powinna być wyjątkowo mocno dogrzewana, ze względu na komfort spania. Dlatego też okna w sypialni nie powinny wyglądać na zachód, by przed samym wieczorem pokój do spania nie nagrzewał się promieniami zachodzącego słońca.Okna energooszczędne z szybami zespolonymi chronią wnętrze przed stratą ciepła i przedostawaniem się do wewnątrz zimna. Ich prawidłowy montaż nie wymaga już przecudnych „dekoracji” w postaci kitu, gąbek czy nawet szczelnie wtykanego…. szalika, jakie jeszcze można spotkać w domach czy mieszkaniach wybudowanych w zeszłej epoce, epoce antyenergooszczędnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.